Menu

Ako zažiť ženevský autosalón?

S Talismanom hravo

Do Ženevy sme vždy vycestovali na aute, nebolo tomu inak ani tento rok. Na štyroch kolesách nás odviezol zapožičaný Renault Talisman. Nová francúzska limuzína s krásnym dizajnom a množstvom komfortnej výbavy. Talismana sme na tejto 2600 kilometrovej púti riadne prevetrali. Ako dopadol klasický redakčný test nájdete na stránkach Webauto.sk, v sekcii TESTY/Renault. Tu sa primárne zameriame na informácie z ciest a organizácie.

Renault Talisman

Ženevský autosalón patrí medzi celosvetové uznávané prezentácie, kde predstavujú rôzne automobilky (je ich skutočne veľa) svoje nové koncepty, vízie a produkčné automobily. Trvá dva týždne, pričom prvé tri dni sú určené pre novinárov a VIP hostí. Pokiaľ sa chcete zúčastniť tejto udalosti, máte šancu tie zvyšné dni, no celý trip treba plánovať aspoň tri mesiace dopredu.

Rakúskom v pohode, v Nemecku bacha na kamióny

Začína to tým najjednoduchším, naplánovaním samotnej trasy. Prejdete Rakúskom, Nemeckom a celým Švajčiarskom. Cesta trvá podľa výpočtov mapy v Google Maps okolo 12 hodín za ideálnej premávky. V skutočnosti za tento čas naozaj viete doraziť do Ženevy, no s tým, že v Nemecku si to budete hnať neobmedzenou rýchlosťou. Sú tu totiž faktory, ktorým sa jednoducho nevyhnete.

Ako zažiť ženevský autosalón

Tým prvým faktorom, sú tradičné oddychové prestávky. Tisícsto kilometrov pre jedného šoféra môže byť dosť unavujúce. Naše vozidlo, Renault Talisman, mal však výborné sedačky s masážnou funkciou, vyhrievané, aj odvetrávané. K tomu slušná audiosústava a 6 farebných podsvietení, urobili cestovanie v Talismane oveľa komfortnejšie.

Ďalším zdržiavajúcim faktorom za dosiahnutím cieľa – Ženevy, je hustá premávka na diaľniciach. Naozaj, pokiaľ pôjdete normálne cez deň, pripravte si dobré nervy za volantom. V Rakúsku ešte ako tak diaľnica zvláda premávku v doobedňajších hodinách, no v Nemecku už je to celkom iné. Hoci tu nejazdí veľa áut za sebou, „hadík“ časom vznikne, ak sa jeden kamión predbieha s druhým. Tie totiž jazdia tesne za sebou a väčšinou začne predbiehať ten posledný. Kým predbehne všetkých sedem-osem, vytvorí sa za ním slušná kolóna áut v ľavom pruhu, plaziaca sa 80 – 90 km/h.

Ako zažiť ženevský autosalón

Na nemeckých diaľniciach vládne stále raj, teda jazdíte bez zaplatenia diaľničnej známky, či mýta a to všetko využívate naplno vďaka neobmedzenej rýchlosti. Sú tu zhruba 35 kilometrové úseky bez obmedzenia rýchlosti. Škoda len, že kamióny nemajú zakázané predbiehať sa. Predstavte si, že idete cez 200 km/h a zrazu musíte dobrzďovať na 80 km/h. To sa deje dosť často.

Renault Talisman zvládal rýchlosti okolo 200 km/h celkom dobre. Hoci, motor 1.6 dCi nie je až tak živý, dokáže zvolené tempo bez problémov udržiavať a posádka na palube sa cíti stále komfortne. Treba však dávať pozor, aby neprišlo z nepozornosti k tragédii. Boli sme svedkami čerstvej nehody, kde sa to našťastie zaobišlo iba zranením, nie smrťou.

Ako zažiť ženevský autosalón

Švajčiarski vodiči sú prevažne idioti

No a po Nemecku nasleduje Švajčiarsko. Tu sa zdržíte asi najviac. Maximálna povolená rýchlosť 120 km/h po diaľnici je hádam až ubíjajúca, hlavne, keď ste prišli z diaľničného raja. Obarí vás tiež poplatok za diaľničnú známku, pýtajú si 40€ za ročnú a iný formát nekúpite. Rýchlosť a cena za známku sa dá predýchať, ale idiotská mentalita vodičov už nie.

Nemajú zrejme vyvinuté periférne videnie, nevedia jazdiť v pravom pruhu, ignorujú autá za sebou, nepoužívajú spätné zrkadlá a v ľavom pruhu si to často jazdia ani nie 100 km/h. Boh Vás ochraňuj, ak na nich zablikáte diaľkovými svetlami! Automaticky to trestajú prudkým dupnutím na brzdu. A obchádzanie v pravom pruhu? Skúsil som viackrát, všetci blikali, trúbili a ukazovali gestá, či mi nešibe. Dávajte si pozor, koľko si dovolíte, pretože riskujete vysokú pokutu alebo aj väzenie. Na hraniciach si každého cudzinca švajčiarski policajti zaevidujú do systému.

Ako a kde vybaviť ubytovanie?

Ako zažiť ženevský autosalón

Prejdime si možnosti ubytovania v čase autosalónu. Prečo treba plánovať tento výlet aspoň tri mesiace dopredu? Je takmer nemožné, že sa vám podarí rezervovať si nejaký cenovo dostupný hotel v tesnej blízkosti Ženevy, či rovno v meste. Všetko obsadia automobilky a ich vážení hostia, vrátane samotných novinárov. Vraví sa, že sú na dátumy autosalónu vypredané aj niekoľko rokov dopredu. Nemusíte sa však báť, stále je dosť hotelov vo Francúzsku, s ktorým mesto Ženeva susedí.

Noc v hoteli ohodnotenom jednou hviezdičkou, či dvoma, stojí priemerne 30€. To je päťkrát menej ako v tom čase v samotnej Ženeve. O tých luxusných hoteloch radšej ani nehovorím. My sme si našli malý, zato útulný hotel v meste Annecy, ktorý presne vyhovoval našim potrebám. Annecy je vzdialené od Ženevy približne 45 km. Cestou po diaľnici to trvá okolo 30 – 35 minút a zaplatíte mýto 7,90€, okresnými cestami niečo cez hodinu skrz veľkú premávku.

Ako zažiť ženevský autosalón

Na autosalón si nechajte celý deň

Ubytovanie a cestu máme vyriešenú. Poďme si v krátkosti povedať, čo zažijete na autosalóne v Ženeve a v jej centre. Palexpo aréna sa nachádza hneď vedľa ženevského letiska, rovno pri mestskom diaľničnom obchvate. Z letiska odlietali a prilietali lietadlá v novinárskych dňoch nonstop, pred Palexpom sa pripravte na dopravné zápchy.

Všetky výstavné plochy sú pod jednou strechou a pri sebe. Návštevníci tak nemusia prechádzať z budovy do budovy, ani na chôdzu to nie je až také náročné. Vystavovatelia častokrát púšťajú osoby aj za vyčlenený priestor pred autom, no musíte pôsobiť minimálne dôležito. Kochať sa bude každý fanúšik áut. Nielenže tu nájde všetky konvenčné značky s najhorúcejšími novinkami, každá automobilka privezie so sebou aj nejaký koncept a ani manufaktúry, či tunerské spoločnosti sa nedajú zahanbiť. Program máte minimálne na 5 až 6 hodín, a ani to si nestihnete každé auto odfotiť, či poriadne pozrieť.

Ako zažiť ženevský autosalón

V meste hlavne gejzír pozrite

Ak nemáte radi autá, Ženeva poskytne množstvo aktivít aj pre kultúrnych turistov. Centrum je posiate množstvom pamiatok, múzeí a knižníc. Z najväčších atrakcií stojí za zmienku umelý gejzír pri rieke. Strieka do výšky až 40 metrov. Ďalej tu môžete minúť majlant za šperky, hodinky, či oblečenie. Komu nechutí drahá móda ani šperky, môže sa poprechádzať k ženevskému jazeru alebo do hôr.

Ako zažiť ženevský autosalón

My sme tu boli hlavne kvôli autosalónu a neskúmali sme podrobne všetky zákutia tohto mesta. Vedzte ale jedno! Ženeva je drahá, rozmanitá a zároveň pekná. Možno sa sem vyberieme aj v inom ročnom období, prezrieť si poriadne okolie.