Menu

Individuálna prestavba: Škoda Rapid 1.2 MPi

Ako zlegalizovať individuálnu prestavbu?

Ukážeme Vám na našom vlastnom aute, čo všetko je potrebné urobiť pri individuálnej prestavbe a od koľko vecí vieme odbremeniť nášho zákazníka, aby mal čo najmenej starostí. Na úpravu sme si zvolili novú Škodu Rapid so základným trojvalcovým motorom 1.2 MPi.

Legasauto

Problémom u tohto typu auta bolo, že kód motora sa nenachádzal v hromadných, ani retrofitných zoznamoch schválení. Myslíte si, že to je konečná za cieľom jazdiť lacnejšie? Vôbec nie! Akurát si to vyžaduje zopár administratívnych úkonov. Pre predstavu ich spisujeme:

Proces schválenia individuálnej prestavby Škody Rapid 1.2 MPi:

 • na základe OEV Škody Rapid sme pripravili potrebné podklady pre povolenie prestavby
 • doručili sme pripravené dokumenty príslušnému obvodnému úradu (odbor dopravy)
 • povolenie prestavby od obvodného úradu znamenalo zelenú pre inštaláciu LPG do Rapida
 • prebehla samotná prestavba na LPG
 • absolvovali sme zvláštnu emisnú kontrolu (dá sa spraviť na ktoromkoľvek pracovisku STK).
 • na základe emisnej kontroly, skúšobňa v Žiline vystavila záverečný protokol potrebný pre finálny zápis
 • zapísala sa prestavba na obvodnom úrade
 • vystavil sa nový technický preukaz na dopravnom inšpektoráte

Legasauto

Celkom veľa úkonov, však? A teraz si predstavte, že my sa o Vaše auto postaráme nielen po technickej realizácii, ale aj tej administratívnej! Celý proces vieme za Vás vybaviť, Vy musíte iba dvakrát navštíviť príslušný obvodný úrad a po prestavbe dopravný inšpektorát. Žiadosti s potrebnými prílohami Vám pripravíme kompletne vyplnené, pripravené na podpis a zaplatenie kolkov.

Poplatky na individuálnu prestavbu vozidla:

 • poplatok za povolenie prestavby – 20€
 • poplatok za doklady LPG vystavené montážnou dielňou – 44€
 • poplatok za záverečný protokol zo skúšobne v Žiline – 120€
 • poplatok za schválenie prestavby na obvodnom úrade – 50€
 • poplatok za zápis do OEV na obvodnom úrade – 6€
 • poplatok za zápis do technického preukazu na dopravnom inšpektoráte – 6€

Legasauto

Úprava Škody Rapid trvala jeden deň

Len, čo prišlo povolenie od obvodného úradu na prestavbu Škody Rapid, vzali sme ju k nám do servisu LEGASAUTO v Pezinku. Prestavba trvala jeden deň, pričom si samotná inštalácia nevyžadovala žiadne väčšie zásahy na vozidle. Ostatné poplatky spísané vyššie stačí zaplatiť do jedného roka od inštalácie LPG do vozidla.

Plynovú nádrž o objeme 52 litrov sme umiestnili do priestoru na rezervné koleso, takže nijako neovplyvnila úžitkové vlastnosti vozidla. Ostala tiež nezmenená benzínová kapacita nádrže, čím sa zvýšil dojazd vozidla približne o 500 kilometrov. Malá kozmetická úprava sa vykonala v hrdle plniacej nádrže pod krytom, kde pribudlo hrdlo aj na LPG, takže vizuálne nijako nenarúša dizajn vozidla.

V interiéri Rapida pribudlo jedno tlačidlo navyše, s ktorým môže vodič kedykoľvek prepínať jazdu na plyn alebo benzín. Kontrolné diódové svetielka ukazujú, koľko plynu je ešte v nádrži. Ostatné úpravy sú vykonávané v motore tak, aby neboli zbytočne viditeľné. Rovnaký postup robíme pri každom aute.

Obsluha tankovania LPG na Škode Rapid

Nie je to nič ťažké. Na každej lepšej čerpacej stanici dnes nájdete samoobslužné stojany na plnenie nádrží LPG. Po inštalácií Vás s celou obsluhou naučíme robiť a poskytneme rady ako najefektívnejšie používať LPG. Namontovaním LPG naše služby pre Vás nekončia, sme Vám vždy k dispozícii.

Servisovanie vozidla s LPG a záruka

Určite sa pýtate, aký je potrebný servis po prestavbe? Vo všeobecnosti platí, že sa odporúčajú vymeniť každých 15 000 km plynové filtre. V rámci inštalácie LPG máte u nás zdarma po 2000 kilometroch kontrolu celého systému LPG, či funguje všetko správne. Poskytujeme tiež záruku dva roky na všetky komponenty LPG.

Sú tu aj nejaké obmedzenia?

Naša Škoda Rapid slúži bez poruchy nejaké tie dva roky. Napriek tomu sme si vedomí, že LPG má určité obmedzenia, s ktorými bude musieť náš zákazník rátať. Ide napríklad o nemožnosť parkovať v podzemných garážach na území Slovenska, hoci v iných štátoch toto obmedzenie nie je. Dá sa očakávať, že v budúcnosti sa to zmení aj u nás.

Legasauto

Auto bez rezervného kolesa? V dnešnej dobe normálna vec, ani náš Rapid ho nemal od novoty.  Okrem toho, že Vám vieme zabezpečiť lepiacu sadu na defekty, taktiež ponúkame našim klientom nonstop asistenčnú službu v celej EÚ. Za ročný poplatok 67€ pre Vás v prípade poruchy auta alebo seknutej gumy príde kamkoľvek a odvezie do cieľa.

Chcete si overiť, či je Vaše vozidlo možné prerobiť na LPG? Stačí zavolať na 0903 900 066. Odpovieme Vám na všetky otázky a pri posedení na kávičke v našom altánku naplánujeme všetky potrebné veci na prestavbu vozidla.

Dobrá správa pre budúcich zákazníkov

Len pár dní dozadu sme podali oficiálnu žiadosť na ministerstve na hromadné schválenie LPG do tohto typu vozidla a motora. Proces trvá zhruba 4 mesiace.